Related questions

Question

A 76.00 pound flask of mercury costs $152.50. The density of mercury is 13.534 g/cm3. Find the price of one cubic inch of mercury by calculating intermediate values. What is the price of 1 g of mercury? What is the price of 1 cm3 of mercury? What is the price of 1 in3 of mercury?