Power Video Lessons

Video Thumbnail

Concept

Problem: If a 4500 Watt oven is on for 4 hours, then how many kilowatt-hours (kWh) of energy are used? 18.0 kWh If the power company charges $0.10 per kilowatt-hour (kWh), then how much did it cost (in dollars) to run the oven for the 4 hours in the problem above? _______dollars

FREE Expert Solution

The energy used is calculated as:

E=Pt

89% (123 ratings)
View Complete Written Solution
Problem Details

If a 4500 Watt oven is on for 4 hours, then how many kilowatt-hours (kWh) of energy are used? 18.0 kWh 

If the power company charges $0.10 per kilowatt-hour (kWh), then how much did it cost (in dollars) to run the oven for the 4 hours in the problem above? _______dollars

Frequently Asked Questions

What scientific concept do you need to know in order to solve this problem?

Our tutors have indicated that to solve this problem you will need to apply the Power concept. You can view video lessons to learn Power. Or if you need more Power practice, you can also practice Power practice problems.