Problem: A barrel of oil as measured on the oil market is equal to 1.333 U.S. barrels. A U.S. barrel is equal to 31.5 gal. If oil is on the market at $94.00 per barrel, what is the price in dollars per gallon?

FREE Expert Solution

We use dimensional analysis as a fail-proof process to convert from one unit to another.
Set up the problem, to begin with your given information and to end with your unknown information. 


The following conversions described in the problem are shown below:

View Complete Written Solution
Problem Details

A barrel of oil as measured on the oil market is equal to 1.333 U.S. barrels. A U.S. barrel is equal to 31.5 gal. If oil is on the market at $94.00 per barrel, what is the price in dollars per gallon?

Frequently Asked Questions

What scientific concept do you need to know in order to solve this problem?

Our tutors have indicated that to solve this problem you will need to apply the Dimensional Analysis concept. You can view video lessons to learn Dimensional Analysis. Or if you need more Dimensional Analysis practice, you can also practice Dimensional Analysis practice problems.

What professor is this problem relevant for?

Based on our data, we think this problem is relevant for Professor Butler's class at LSU.