Ch.1 - Intro to General ChemistryWorksheetSee all chapters
All Chapters
Ch.1 - Intro to General Chemistry
Ch.2 - Atoms & Elements
Ch.3 - Chemical Reactions
BONUS: Lab Techniques and Procedures
BONUS: Mathematical Operations and Functions
Ch.4 - Chemical Quantities & Aqueous Reactions
Ch.5 - Gases
Ch.6 - Thermochemistry
Ch.7 - Quantum Mechanics
Ch.8 - Periodic Properties of the Elements
Ch.9 - Bonding & Molecular Structure
Ch.10 - Molecular Shapes & Valence Bond Theory
Ch.11 - Liquids, Solids & Intermolecular Forces
Ch.12 - Solutions
Ch.13 - Chemical Kinetics
Ch.14 - Chemical Equilibrium
Ch.15 - Acid and Base Equilibrium
Ch.16 - Aqueous Equilibrium
Ch. 17 - Chemical Thermodynamics
Ch.18 - Electrochemistry
Ch.19 - Nuclear Chemistry
Ch.20 - Organic Chemistry
Ch.22 - Chemistry of the Nonmetals
Ch.23 - Transition Metals and Coordination Compounds

Solution: A barrel of oil as measured on the oil market is equal to 1.333 U.S. barrels. A U.S. barrel is equal to 31.5 gal. If oil is on the market at $94.00 per barrel, what is the price in dollars per gallon?

Solution: A barrel of oil as measured on the oil market is equal to 1.333 U.S. barrels. A U.S. barrel is equal to 31.5 gal. If oil is on the market at $94.00 per barrel, what is the price in dollars per gallon?

Problem

A barrel of oil as measured on the oil market is equal to 1.333 U.S. barrels. A U.S. barrel is equal to 31.5 gal. If oil is on the market at $94.00 per barrel, what is the price in dollars per gallon?

Solution

We use dimensional analysis as a fail-proof process to convert from one unit to another.
Set up the problem, to begin with your given information and to end with your unknown information. 


The following conversions described in the problem are shown below:

View the complete written solution...