Problem: Convert $2.99/kg to dollars per Ib.

FREE Expert Solution
82% (323 ratings)
Problem Details

Convert $2.99/kg to dollars per Ib.

Frequently Asked Questions

What scientific concept do you need to know in order to solve this problem?

Our tutors have indicated that to solve this problem you will need to apply the Dimensional Analysis concept. You can view video lessons to learn Dimensional Analysis Or if you need more Dimensional Analysis practice, you can also practice Dimensional Analysis practice problems .

What is the difficulty of this problem?

Our tutors rated the difficulty of Convert $2.99/kg to dollars per Ib.... as low difficulty.

How long does this problem take to solve?

Our expert Chemistry tutor, Dasha took 1 minute to solve this problem. You can follow their steps in the video explanation above.